TR
Kurumsal

Başkanın Mesajı

Orhan Güner

DÜNE, BUGÜNE, YARINA VEFA.

 

Vefa ailesi olarak kurulduğumuz günden bugüne, gerçekleştirdiğimiz ihracat ile ülkemizin ekonomisine değer katmak ve kendi sektörümüzü yeniliklerle tanıştırmak için heyecanla çalışmaktayız. Grubumuz 32. yılında; 5 kıta ve 120 ülkede şantiye binalarından acil yaşam alanlarına, kalıcı konutlardan otel, hastane, ofis ve benzeri yapılara uzanan 5 milyon metrekareyi aşan yapı üretme kabiliyeti ile farklı kültür ve iklim koşullarındaki ihtiyaçlar için nitelikli çözümler geliştirmektedir. Bugüne kadar edindiğimiz bilgi birikimi ve saha tecrübesi ile, yapı sistemi ve konstrüksiyonunu temel alan tasarımlar geliştirmeye devam ederek ön üretimli yapı sektörünün de ilerleyişine katkı sunmaktayız.

2000 yılında katıldığımız yapı fuarında ülkemizi ilk kez hafif çelik yapı sistemi ile tanıştırdık. Yıllar içinde yaptığımız çalışmalarla kamu kurumlarının, belediyelerin, üniversitelerin hafif çelik sistemlerini tercih etmesinde önemli bir etken olduk. Bugün geldiğimiz noktada hafif çelik yapı sistemine gösterilen ilgiden ve bu yapı sistemin daha fazla insan, kurum ve proje tarafından benimsendiğini görmekten oldukça mutluyuz. Çelik yapı sistemlerinde ise uluslararası standartların ötesine geçmek için çalışıyoruz. Alandaki gelişmeleri, sistemin yaygın olarak kullanıldığı ülkelere yaptığımız ziyaretlerle yakından takip ediyoruz. Sektöre uzman, mühendis, mimar, nitelikli teknik eleman yetiştirmenin değerini bilen bir grup olarak, akademik dünyaya da yüksek lisans ve doktora tezleri kazandırmanın bizim için çok önemli olduğunun altını çizmek isterim. Sektörün gelişmesine verdiğimiz emek ve 32 yıllık istikrarlı çalışmalarımızın meyvelerini, pandemi döneminde acil durum hastanelerinin, üniversite binalarının ve devlet destekli köy evleri projelerinin çözüm ortağı olarak topladık.

Bütün özverimizle dikkatimizi sektörümüzün gelişimine adayarak yeni ürünlere hayat verdik, sayısız marka ve patent başvurusu geliştirdik. Bugün farklı yapı sistemleri ile hastane, okul, askeri kamplar, kalıcı konutlar, acil yardım üniteleri ve şantiye binaları yapabilme kabiliyetimizi, ön üretimli yapı sektörünün vazgeçilmez bileşenleri olan kompozit panel, özel yapı profilleri üretimimize ve fibercement levha fabrikamıza borçluyuz. 2014 yılında fibercement levha fabrikamızı ülke ekonomimize kazandırdık. Binaların ömrünü uzatan, yalıtım ile enerji tasarrufu sağlayan fibercement levhalarımızla cephe kaplamasına farklı bir bakış açısı getirerek sektörün gelişimine katkı sağlamanın sorumluğunu ve haklı gururunu yaşamaktayız.

Pandemi sürecinin zorluklarına şahit olan dünyanın artık tam anlamıyla bildiğimiz o eski dünya olacağını söyleyebilmek pek mümkün değil. Yaşayış ve iş yapış biçimlerimizin değiştiği bu dönemde, yaşam alanlarının değişiminin ve yeniden tasarlanmasının kaçınılmaz bir süreç olarak önümüzde durduğunun bilincindeyiz. Önümüzdeki bu yeni süreçte, yapı sistemlerindeki tasarım ve uygulamaları yeniden gözden geçiriyoruz. Yaşadığımız değişim süreci ve sonrasında, bütün dünyaya hitap edebilecek, beklentilere cevap verebilecek yapı sistemlerinin kurulmasının stratejik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz.

Vefa ailesi olarak bugün 32 yılda edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübelerimizle “ön üretimli yapı sektörünün, dünya genelinde yapı sektörü içinde öncü olmasına nasıl katkı sağlayabiliriz” diye düşünmekte ve sektörü geliştirmek için çalışmaya devam etmekteyiz. Yolumuza ilk günkü istek ve heyecanla devam ediyor, ön üretimli yapı sisteminin bileşenlerini içeren 4 marka ve 2 farklı üretim tesisimiz ile; bilgiye, teknolojiye ve inovasyona verdiğimiz değerle geleceğe umutla bakıyoruz.

Orhan Güner / Yönetim Kurulu Başkanı