TR
Basın Odası

Bizden Haberler

13 Mart 2012 Salı
İşçilerin sağlığı ve verimliliği için yaşam alanları önemli
İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangından sonra gözler, inşaatta çalışan işçilerin kaldıkları yaşam alanlarına çevrildi. Prefabrike şantiye binaları ile ofis ve yaşam konteynerleri üreten Vekon’un Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, “İş güvenliği ve sağlığı açısından, standartlara uygun olarak üretilen prefabrike şantiye binalarının ve yaşam konteynerlerinin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

 

Büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan Vekon’un Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya: "İşçilerin sağlığı ve verimliliği için yaşam alanları önemli"

İstanbul Esenyurt’ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangından sonra gözler, inşaatta çalışan işçilerin kaldıkları yaşam alanlarına çevrildi.

Toplu konut projelerinden, enerji tesislerine, alt yapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer alan Vekon’un Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, inşaat şantiyelerinde çalışan işçilerin verimlilikleri ve motivasyonlarının kaldıkları yaşam alanlarının konforu ile doğru orantılı olarak arttığını söyledi. Sağlamkaya, “İş güvenliği ve sağlığı açısından ise prefabrike şantiye binaları ve yaşam konteynerleri vazgeçilmezdir” dedi.

Vekon olarak ön üretimli hafif prefabrikeler ve modüler yaşam konteynerleri ile büyük projeler için kamplar, şantiye binaları, sosyal tesis binaları, acil yerleşim üniteleri ve şantiye ofisleri kurduklarını söyleyen Sağlamkaya, ürünlerinin taşıyıcı sistemi, tavanı, duvarları ve çatılarının Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun olarak üretildiğini belirtti. Sağlamkaya, “Bu standartlar, depreme dayanıklılık, rüzgar ve kar yüklerine dayanıklılık, izolasyon, yangın dayanımı gibi konuları düzenliyor” diyerek, Vekon’un ürettiği yaşam alanlarının Türkiye’de ve Sibirya’dan Sudan’a, Venezuela’dan Afganistan’a kadar dünyanın dört bir yanında, çalışanlarının konforundan ve güvenliğinden ödün vermeyen müteahhitler ve büyük inşaat şirketleri tarafından kullanıldığını söyledi.

İklim koşullarına uygun üretim

Prefabrike şantiye binaları ve yaşam konteynerlerinin kullanılacakları bölgenin iklim koşullarına göre üretildiğini dile getiren Ali İhsan Sağlamkaya, böylece belirlenen izolasyon değerlerine uygun tavan, duvar ve çatıların kullanıldığını söyledi. Ayrıca elektrik tesisatlarının da kışın gerekli olan ısıtma ve yazın gerekli olan soğutma ihtiyaçlarına uygun enerji kullanımlarına göre yapıldığını kaydeden Sağlamkaya, “Tüm bunlara ek olarak da kaçak akım röleleri ile her türlü güvenlik önemi alınıyor. Vekon’un duvar ve çatılarda kullandığı Neopan sandviç ve kompozit panellerin en önemli özellikleri ise yüksek izolasyon değerlerine sahip olmaları ve yangın dayanımlarının yüksek olması. Nitekim Neopan sandviç paneller, TSE’nin İzmir’deki EX laboratuvarında TS EN 11925-2 standardına uygun olarak yapılan aleve maruz bırakılma testlerinden olumlu sonuçlarla döndü” diye konuştu. Sağlamkaya, taşıyıcı sistem, tavan, duvarlar ve çatıda kullanılan izolasyonlu panellerin kabuklarında galvanizli sac kullanıldığı için yaşam alanlarının dayanıklılığının da yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Daha ekonomik ürünler için çözümler geliştiriliyor

Özellikle yatakhane ve yemekhane amaçlı olarak yapılan prefabrike şantiye binalarının geniş iç mekan kullanımları nedeniyle çok daha ekonomik üretilebildiğine işaret eden Ali İhsan Sağlamkaya, “Diğer taraftan mevcut ürünlerde kullanılan ve uluslararası standartlara uygun olan malzemelerin farklı kullanımları ile daha ekonomik çözümler geliştirmek için de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.