TR
Basın Odası

Bizden Haberler

21 Nisan 2015 Salı
Vekon’dan anahtar teslim kamp
Vekon, Yapı Fuarı’nda anahtar teslim kamp çözümleriyle dikkatleri üzerine çekti. Anahtar teslim kamp çözümüyle çok sayıda insanın barınmadan sosyal ihtiyaçlarına kadar her türlü beklentisine karşılık veren küçük bir şehir, yerleşim birimi oluşturan Vekon, bugün 70’i aşkın ülkeye ürün ve hizmet ulaştırıyor.

Prefabrik yapı sektöründe üretim hacmi 3 milyon metrekareyi aşan Vekon, fuarda anahtar teslim kamp çözümlerini tanıttı.

Bugün 70’i aşkın ülkeye ürün ve hizmet ulaştıran global bir çözüm ortağı olan Vekon’un kampları; işçi kampı, askeri kamp, afetzede ve mülteci kampları olarak kullanılıyor. Vekon Genel Müdürü Özgül Yücel, anahtar teslim kamp çözümünün; çok sayıda insanın aynı anda ve genellikle geçici bir süreliğine barındırılması ihtiyacını karşıladığını belirterek, “Bu ihtiyaç planlı olarak büyük bir inşaat projesi, enerji tesisi, maden tesisi gibi faaliyet gösterilen yerlerde projede çalışanların barınması şeklinde ortaya çıkıyor. Bu projeler büyük çoğunlukla yerleşim merkezlerinden uzak olduğundan sadece barınma değil diğer her türlü sosyal ihtiyaçlara da cevap verebilecek küçük bir yerleşim yeri niteliğinde oluyor. Plansız ihtiyaçlar ise afet ya da mülteci akını gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Bu tip durumlarda da barınma ile birlikte tüm sosyal ihtiyaçları asgari düzeyde karşılayacak acil yerleşim yerlerine ihtiyaç oluyor” diye konuştu.

Küçük bir şehir oluşturuluyor

Anahtar teslim kamp ve yaşam alanlarıyla tasarım, üretim, montaj ve lojistik desteğini bir arada sunduklarını vurgulayan Özgül Yücel, sundukları çözümünün genellikle geçici yerleşim yerleri olarak planlandığına işaret etti. Özgül Yücel, dolayısıyla kullanılan binaların ve malzemelerin taşınabilir, sonradan da yeniden kurulabilir olmasının önemli olduğunu kaydetti. Anahtar teslim kamp çözümünün uygulama sürecinden de bahseden Yücel, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Süreç, yapılan sözleşmenin ardından kampın kurulacağı alanın işverenden teslim alınması ile başlıyor. Ardından kamp alanındaki altyapı çalışmalarına başlanıyor. Binaların kurulacağı alanların hazırlıkları yürütülüyor. Eş zamanlı olarak üretim tesisinde bina üretimleri gerçekleştiriliyor. Ürünlerin kamp alanına nakliyesinden sonra bina kurulumları gerçekleştiriliyor. Bu sırada çevre düzenlemesi, yollar ve diğer ekipmanların da kamp alanındaki üretimleri tamamlanıyor.”

Anahtar teslim kampların boyutları ve kullanım sürelerinin de birbirinden çok farklı olduğunu söyleyen Özgül Yücel, içinde 15 bin kişinin yaşayabildiği, 180 bin metrekarelik alanda kurulan ve 3 yıl boyunca kullanılan kamplar olduğu gibi çok daha küçük ölçekli, sadece 6 ay kullanılan kampların da kurulabildiğini vurguladı. Özgül Yücel, Vekon’un anahtar teslim kamp çözümünün avantajlarını ise şöyle sıraladı: “

“Vekon, anahtar teslim kamp çözümünü benzerlerinden çok daha hızlı olarak dünyanın herhangi bir ülkesinde en zor iklim ve arazi koşullarında, hepsinden önemlisi çok daha ekonomik bir çözüm olarak sunabiliyor. Kullandığı ürünlerin kalitesi tamir ve bakım giderlerinin düşük olmasını sağlıyor. Ayrıca böylece kampın taşınması ve yeniden kurulum maliyetleri düşük oluyor.  Anahtar teslim kamp çözümünün entegrasyonu tek bir elden tam bir uyum içerisinden sağlanabiliyor.”